ana_slider_1foto

Teknorot – prodhuesi kryesor evropian për komponentët e sistemit të drejtimit për automjete.

Teknorot është prodhuesi kryesor evropian për komponentët e sistemit të drejtimit për automjete. Duke filluar udhëtimin e tij sektorial me kapital lokal në 1992, Teknorot sot vazhdon prodhimin me objekte me sipërfaqe totale 160.000 m², duke përfshirë një park të madh makinerish, me më shumë se 1.900 të punësuar. Kur përfshihen objektet e saj globale, kompania i shërben industrisë së automjeteve me mbi 2.300 punonjës dhe 190.000 m² zonë prodhimi. Produketet nga brendi Teknorot tani e tutje mund ti gjeni në të gjitha pikat tona.

1-251-780x439

Më i shpejtë në start se Formula 1, nga 0-100 km/h e arrin për 1.5 sekonda

Kompania britanike McMurtry Automotive po rikthehet në “Festivalin e Shpejtësisë” në Goodwood, por jo si mysafir, por si kandidati më serioz për fitore dhe thyerjen e rekordit aktual.

Mund të tingëllojë si e pabesueshme, por me këtë veturë gjithçka është e mundur, transmeton Telegrafi.

Vetura duket paksa e çuditshme për shkak të proporcioneve të pazakonta me një gjatësi prej 3.2 metra, por ky është vetëm një detaj në listën e gjatë të kurioziteteve që i mban kjo veturë.

Emrin e ka McMurtry Speirling, e themeluesi i saj pretendon se është më i shpejtës në start sesa Bugatti Chiron apo Rimac Nevera apo më i shpejtë se çdo veturë tjetër.

Speirling vitin e kaluar debutoi, kurse tani e kërkon fitoren që sipas të gjitha gjasave po i “buzëqesh”. Përveç që disponon specifikat brutale siç janë fuqia motorike prej 1.000 kuaj-fuqi, kjo veturë ka edhe diçka – ventilatorët.

Ato e shtyjnë veturën përpara, duke nxjerr ajrin nga lartë dhe i sigurojnë deri në 2.000 kilogramë peshë shtytëse. Kjo do të thotë se këto të dhëna nuk i disponon as bolidi i F1 prej 240 km/h.

Kur bëhet fjalë për performansat, duhet ditur se kjo veturë me motor elektrik arrin shpejtësinë nga 0-100 kilometra në orë për 1.5 sekonda, derisa shpejtësia maksimale është e kufizuar në 240 kilometra në orë.

Kujtojmë që bolidi britanik 1.000 kilogramësh ka një detyrë të vështirë – të jetë më i shpejtë sesa Volkswagen ID.R që figuron në listën e rekordeve nga viti 2019. /Telegrafi/